Zaten bir aşı için randevunuz varsa veya sıranızı bekliyorsanız, muhtemelen COVID aşısının yan etkilerinin olup olmayacağını, nasıl olacağını ve şiddetli olup olmayacağını merak ediyorsunuzdur. Yan etkiler hakkında ekstra bilgi: Pfizer veya Moderna aşılarınız varsa, ikinci doz daha fazla (ancak normal) yan etkilere neden oluyor gibi görünüyor.

Dahası, aşılar için yapılan klinik araştırmaların sonuçlarına göre, yaşlı yetişkinler, genç yetişkinlere göre daha az ciddi yan etkilere maruz kalmaktadır. Bu durumun neden kaynaklakdığına dair araştırmacıların henüz net bir açıklaması bulunmamaktadır. Bu bilgiler sürekli olarak gelişmektedir; Daha fazla insan aşılanırsa, daha büyük veri havuzu şüphesiz yan etkilere ilişkin yeni ayrıntıları ve bulguları ortaya çıkaracaktır.

COVID Aşısının Yan Etkileri: Aşı Yaptıktan Sonra Neler Hissedebilirsiniz?

COVID Aşısının Yan Etkileri: Aşı Yaptıktan Sonra Neler Hissedebilirsiniz?

Baş ağrısı

Pfizer veya Moderna aşılarını yapanların %30’unda birinci veya ikinci dozdan sonra ateş çıkabilir. Bu yan etkiye sizde de varsa, ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici veya asetaminofen içeren bir ağrı kesici almayı düşünebilirsiniz.

Yorgunluk

Pfizer veya Moderna aşısının ardından yorgunluk meydana gelebilir. Klinik çalışmalarda ise ikinci aşı hastaları daha fazla etkilemiştir. İlk Modernadozlarından sonra, 18 ila 64 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık% 39’u aşırı yorgunluk belirtisi yaşadıklarını, ve bunların % 68’i ikinci dozlarından sonra yorgunluk yan etkisine maruz kaldığını söylemiştir. Yorgunluk, 55 yaşın altındakilerde ilk dozdan sonra insanların % 47’sinde ve Pfizer denemelerinin ikincisinden sonra yüzde 59’unda tespit edilmiştir .

Şişmiş lenf düğümleri

Hasta olduğunuzda, lenf düğümlerinizin şiştiğini göreceksiniz. Aynı şey aşıdan sonra da olabilir ve Moderna aşısından sonra her on kişiden birinde daha sık görülür. Korkutucu olabilir ama endişelenecek bir şey yok.

Mide bulantısı

Moderna aşısı klinik deneylerinde, insanların yaklaşık% 20’si ikinci dozdan sonra mide bulantısı belirtisi gösterdi. Mide bulantısı hoş değil ama uzun sürmeyecektir. Kaliteli uyuyun, hafif yemekler yiyin ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak reçetesiz mide bulantısı tedavisi için doktorunuzla konuşun.

Kas ağrısı

COVID hastalığı ve COVID aşısı kas ağrılarına neden olur. Kas ağrıları, Pfizer klinik deneylerindeki insanların % 20 ila % 40’ında ve aşılamadan sonra Moderna klinik deneylerindeki insanların yüzde 20 ila 60’ında görülmüştür. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bazı kişilerde yalnızca hafif ağrı olur fakat bazılarında daha şiddetli olur.

Baş dönmesi

Centers for Disease Control and Prevention kurumuna göre, yan etkiler bildiren kişilerin yaklaşık% 17’si COVID aşısı aldıktan sonra başlarının döndüğünü söylemiştir. Baş dönmesi, aşılar uygulandıktan sonra insanların maruz kaldığı en sık görülen yan etki olmuştur.

Anafilaksi

Anafilaksi, COVID aşısının nadir bir yan etkisi olan potansiyel olarak ciddi bir alerjik reaksiyondur. Pfizer aşısının bir milyon dozu başına yalnızca 4,7 vakanın ve bir milyon Moderna aşısı başına 2,5 vakanın, Anafilaksi ile sonuçlandığı belgelenmiştir. Aşılamadan sonraki 30 dakika içinde zararlı reaksiyon meydana gelebilir. Nefes almada güçlük, kurdeşen veya şişme, boğazda sıkışma, baş dönmesi ve bayılma anafilaksi belirtileridir .

Belirtiler normalde aşıdan 12 ila 24 saat sonra ortaya çıkar. Ortalama olarak yaklaşık 12 saat sürer, ancak bazı insanlarda iki güne kadar sürebilir. Diğer her şeyi denediyseniz ve yan etkiler birkaç gündür azalmadıysa veya sizi rahatsız ediyorsa, doktora görünün.

Yazıyı Paylaş