Wi-Fi Kansere Neden Olur mu?

“Wi-Fi” terimi, kablosuz teknolojiyi ifade eder. Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar bunu İnternet’e bağlanmak için kullanır. Wi-Fi, bilgileri bir enerji türü olan elektromanyetik radyasyon yoluyla iletir. Elektromanyetik alanlar (EMF’ler) radyasyon tarafından oluşturulur.

Wi-Fi Kansere Neden Olur mu?Wi-Fi Kansere Neden Olur mu?

Bu sorunun şu anda net bir cevabı yok. Bunun nedeni, Wi-Fi’nin veya genel olarak elektromanyetik alanların kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt olmamasıdır. Ayrıca, Wi-Fi ve kanser arasındaki bağlantıyı araştıran araştırmaların çoğu hayvanları kullanmıştır. Bu bulgular da net sonuç sunmamaktadır. Oksidatif stresin kanser gelişiminde rol oynadığı iyi bilinmektedir. 2015 yılında yapılan bir hayvan araştırmasında uzun süreli Wi-Fi maruziyetinin farelerin rahimlerinde oksidatif strese neden olduğu belirlenmiştir [1] . Bu veriler, Wi-Fi’nin insanlarda kansere neden olduğunu kesin olarak kanıtlamaz. Wi-Fi radyasyonunun kansere neden olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Wi-Fi’ın başka riskleri var mı?

Wi-Fi’nin başka bir sağlık riskine neden olup olmadığı bilinmiyor. Mevcut çalışmaların çoğu hayvanları kullanır ve sonuçlar net değildir.

Erkek kısırlığı

Araştırmacılar, 2015 yılında yapılan bir çalışmada 1000’den fazla erkeğin sperm hareketliliğini inceledi [2] . Erkeklere Wi-Fi ve cep telefonu kullanımları soruldu. Araştırmacılar, kablolu internet kullanan erkeklerle karşılaştırıldığında, kablosuz internet kullanan erkeklerin sperm hareketliliğinin daha kötü olduğunu keşfettiler.

Kalp sağlığı

2015 yılında yapılan bir hayvan araştırmasında Wi-Fi’ye maruz kalma, tavşanların kalp ritmini ve kan basıncını etkilemiştir [3] . Bu sonuç, araştırmacılara göre Wi-Fi’nin kalp üzerinde bir etkisi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, nedenler belirsizdir ve daha fazla insan araştırması gereklidir.

Wi-Fi ile ilgili sağlık sorunlarına yol açıp açmadığına yönelik çeşitli söylentiler var. Wi-Fi, bu söylentilere göre aşağıdaki hastalıklara neden olur:

  • Otizm
  • Cilt ile ilgili sorunlar
  • baş ağrısı
  • Ağrı
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Yorgunluk
  • Kalp çarpıntısı

Ancak, Wi-Fi’nin bu sorunlara neden olduğuna dair somut bir kanıt henüz yok. Wi-Fi, elektromanyetik radyasyon kullanarak elektrikli cihazları birbirine bağlar. Bazı uzmanlar, kanserin gelişiminde rol oynayabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, Wi-Fi’nin insanlar için sağlık tehlikesi oluşturduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Hayvanlar, mevcut çalışmaların çoğunda kullanılmaktadır. Wi-Fi ve kanserin herhangi bir şekilde bağlantılı olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

[1] https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12020-015-0795-3

[2] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1016/j.kjms.2015.06.006

[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1382668915300594

Yazıyı Paylaş